Planowana kilka miesięcy temu wymiana kas fiskalnych na online rozpoczęła się z początkiem stycznia 2020 roku. Poszczególne branże miały wymienić dotychczasowe sprzęty w określonym czasie. Jednak w przewidzianym terminie zrobiła to tylko pierwsza grupa z harmonogramu. Dla pozostałych wyznaczono nowe daty graniczne wprowadzenia kas online.

Modyfikacja systemu kasowego w Polsce planowana była już wiele miesięcy temu. Innowacyjne sprzęty miało wprowadzić w 2020 r. kilka dużych grup przedsiębiorców. Sytuacja w kraju związana z pandemią, zamroziła na jakiś czas sprzedaż w branży gastronomicznej, usług fryzjerskich i kosmetycznych.

Z tego powodu Ministerstwo Finansów zdecydowało się na ustalenie nowych terminów. Wymiana kas fiskalnych na online zgodnie z pierwotnym harmonogramem objęła tylko branżę naprawy pojazdów i stacje paliw. Kolejne etapy wprowadza urządzenia online’owe 6 miesięcy później w stosunku do początkowym założeń

 

Wymiana kas fiskalnych na online w branży HoReCa

Początkowo hotele i restauracje miały wprowadzić urządzenia online’owe w lipcu 2020 r.  Jednak zgodnie z nowym harmonogramem wymiana kas  dla tej branży musi nastąpić maksymalnie 1 stycznia 2021 r. Usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne są objęte wymogiem rejestrowania na innowacyjnych kasach, nawet jeśli działają tylko sezonowo.

Ten sam termin, a więc początek 2021 r. dotyczy również obiektów świadczących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. Hotele i pensjonaty również muszą wprowadzić nowoczesne kasy online równolegle z gastronomią.

Wymiana kas fiskalnych na online w tym czasie dotyczy także firm zajmujących się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych  z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych dla celów opałowych.

 

Terminy wymiany kas fiskalnych na online dla pozostałych branż

Trzeci etap wymiany obejmie kilka różnych branż – wymiana kas online zaplanowana jest na 1 lipca 2021 r. W tym terminie urządzenia online’owe muszą posiadać podatnicy świadczących usługi:

  • fryzjerskie
  • kosmetyczne i kosmetologiczne
  • z zakresu opieki medycznej wykonywane przez lekarzy i lekarzy stomatologów
  • budowlane
  • prawnicze
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu

 

Kasa online w warsztacie i na stacji paliw

Zgodnie z harmonogramem odbyła się natomiast wymiana kas fiskalnych na online dla usług naprawy pojazdów, usług wulkanizacyjnych i stacji paliw. Przedsiębiorcy Ci zostali uwzględnieni w pierwszym etapie. Innowacyjne urządzenia rejestrujące są dla nich obowiązkowe od 1 stycznia 2020 r. Każdy mechanik, który otwiera własny warsztat musi wyposażyć się w kasy fiskalne online i z ich zastosowaniem rejestrować sprzedaż.

 

Zobacz też: Paragon z NIP nabywcy w ewidencji VAT i pliku JPK_VAT