Od 1 stycznia 2020 r. numer NIP na paragonie to obowiązkowa pozycja, jeśli chcemy wydrukować fakturę do paragonu. Do 450 zł brutto fakturę uproszczoną stanowi sam paragon z NIP nabywcy. Powstaje kwestia, jak w takiej sytuacji zarejestrować taki dokument w ewidencji VAT? Posnet udostępnia swoim klientom darmowy program.

Paragon z NIP nabywcy do 450 zł brutto – faktura uproszczona

Zgodnie z aktualnymi przepisami, paragon z NIP nabywcy do 450zł brutto stanowi fakturę uproszczoną. Można go wydrukować bezpośrednio z kasy fiskalnej. Numer NIP nabywcy musi pojawić się na paragonie również wtedy, gdy chcemy wystawić fakturę do transakcji zarejestrowanej na kasie fiskalnej lub np. fakturę zbiorczą do paragonów. Faktury uproszczone muszą być przez przedsiębiorcę rejestrowane jako oddzielna pozycja w ewidencji VAT. Co w sytuacji, gdy ich forma to właśnie paragon z NIP nabywcy? Należy dokonać wyodrębnienia ich z raportu okresowego z kasy fiskalnej.

 

Program POP 1.99 dla klientów Posnet

Firma Posnet zadbała o swoich klientów i udostępniła na stronie program, który ułatwi wykonanie tej operacji. Chodzi o dodatek Posnet POP 1.99. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie wymaganego zestawienia faktur uproszczonych. Posnet POP 1.99 segreguje dokumenty, korzystając z danych odczytanych z kasy fiskalnej (pamięć chroniona). Przefiltrowane dokumenty (po kwocie lub numerze NIP) można następnie wyeksportować do pliku CSV.

Ważne! Program Posnet POP 1.99 dedykowany jest do kas fiskalnych online. Producent zapowiada jednak, że wkrótce udostępni podobne narzędzie do wykorzystania w przypadku urządzeń z elektroniczną kopią paragonu.

 

Starsze kasy fiskalne nie wydrukują paragonu z numerem NIP nabywcy

Nie wszystkie kasy fiskalne wydrukują paragon z numerem NIP nabywcy. Zwłaszcza starsze modele nie mają takiej technicznej możliwości. Jeżeli posiadasz takie urządzenie, nie przejmuj się. Wciąż możesz pracować zgodnie z wymogami ustawy. W sytuacji, gdy klient poprosi o zawarcie NIP nabywcy na paragonie, wystawiasz od razu fakturę z niezbędnymi danymi. Jeżeli Twoja kasa ma już swoje lata, może jednak warto pomyśleć o takim modelu, który drukuje NIP nabywcy na paragonie i generować tym samym faktury uproszczone. Przy dużej sprzedaży na rzecz innych przedsiębiorców, opcja ta ułatwi i przyśpieszy obsługę klientów w twoim punkcie handlowo-usługowym.

 

Zobacz też: Działalność gastronomiczna a kasa online – jak rozumieć nowe przepisy