Za kilka miesięcy kilka dużych grup przedsiębiorców będzie musiało wymienić swoje stare urządzenia na nowoczesne kasy fiskalne online. U kogo, zgodnie z nowym aktem prawnym, zobaczymy je w pierwszej kolejności?

Harmonogram wymiany kas online zawarty jest w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o VAT. Ministerstwo Finansów objęło tym obowiązkiem wybrane grupy podatników. Nie wszyscy jednak będą musieli kupić kasy fiskalne online w tym samym momencie. Kto zrobi to najwcześniej?

 

Kto musi mieć kasy online – branże i terminy

W pierwszej kolejności urządzenia fiskalne wymienią firmy świadczące usługi naprawy pojazdów silnikowych i motorowerów (w tym także naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), jak również w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów. Wyznaczony termin rozpoczęcia stosowania kas online dla tych przedsiębiorców to 01.01.2019 r. W tym samym czasie ewidencje na kasie fiskalnej online muszą rozpocząć podatnicy zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Dla nich również harmonogram przewiduje datę 01.01.2019 r.

 

Nieco później, bo od 01.07.2019 r. rozpoczną rejestrowanie sprzedaży za pomocą kas online’owych firmy świadczące usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne (w tym także sezonowo) oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

 

Najwięcej czasu mają przedsiębiorcy zajmujący się wykonywaniem usług kosmetycznych i kosmetologicznych, fryzjerskich, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług prawnych oraz usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu. Branże te muszą zaplanować rozpoczęcie ewidencji za pomocą kas online od 01.01.2020 r.

 

A co jeśli nie ma mnie w harmonogramie wymiany kas fiskalnych online?

Nie znalazłeś swojej branży w harmonogramie wymiany kas na sprzęty online’owe? Nie ma mowy o Twoich usługach w projekcie ustawy? W takim razie nie masz takiego obowiązku i możesz korzystać z dotychczasowego urządzenia. Jeśli jednak chciałbyś wyposażyć się w kasę nowego typu, możesz to zrobić w dowolnym momencie – oczywiści dopiero wtedy, gdy kasy fiskalne online pojawią się w sprzedaży.

 

Od kiedy można kupić kasy fiskalne online?

22 czerwca 2018 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej opublikowano rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206). Nowe regulacje prawne wejdą w życie 14 dni po ogłoszeniu, a więc w czwartek 5 lipca 2018 r.

 

Oznacza to, że od momentu wejścia w życie nowego rozporządzenia producenci kas i drukarek fiskalnych będą mogli rozpocząć działania związane z produkcją urządzeń fiskalnych nowego typu i ubiegać się o ich homologację. Można się więc spodziewać, że urządzenia rejestrujące online wejdą do sprzedaży jesienią 2018 r.