Wśród klientów Twojego biura rachunkowego są mechanicy, wulkanizatorzy lub stacje paliw? Poinformuj ich o nowym obowiązku! Sprawdź, od kiedy kasy online dla mechaników będą obowiązkowe. Skorzystaj też z przygotowanego przez nas gotowego wzoru zawiadomienia dla klientów działających w tych branżach.

Kasy fiskalne online są już na rynku od kilku miesięcy. Wprowadzenie ich na rynek umożliwiła ustawa o z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. z 2019 r. poz. 675), która weszła w życie 1 maja 2019 r. Obecnie wszyscy podatnicy mają wybór – dostępne są bowiem zarówno kasy online’owe, jak i kasy z elektroniczną kopią paragonu. Od 1 września 2019 r. nie można już kupić kas z kopią papierową.

Wkrótce pierwsza grupa przedsiębiorców zostanie objęta obowiązkiem wymiany urządzeń na kasy fiskalne online. To mechanicy, wulkanizatorzy oraz właściciele stacji paliw. Jeśli masz takie podmioty w gronie klientów swojego biura rachunkowego, koniecznie poinformuj ich o zmianach!

 

Kasy online dla mechaników – od kiedy

Zgodnie z nowymi przepisami, kasy fiskalne online zostaną wprowadzone według następującego harmonogramu:

Od 1 stycznia 2020 r.:

  1. podatnicy świadczący usługi:

– naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

– w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

  1. zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

 

Od 1 lipca 2020 r.:

  1. podatnicy świadczący usługi:

–  związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo,

– w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

  1. podatnicy zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

 

Od 1 stycznia 2021 r. podatnicy świadczący usługi:

– fryzjerskie,

– kosmetyczne, kosmetologiczne,

– budowlane,

– w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów,

– prawnicze,

– związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

 

Kasy online dla mechaników, wulkanizatorów i stacji paliw pójdą więc na pierwszy ogień. Warto poinformować klientów nie tylko o nowym obowiązku, ale też związanych z nimi formalnościami.

 

Specjalnie dla biur rachunkowych przygotowaliśmy wzór takiej informacji, która może być wysłana do klientów np. drogą mailową:

Szanowni Państwo,

Przypominamy o konieczności wymiany obecnie używanego urządzenia rejestrującego na kasę fiskalną online. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2020 r. obowiązek ten obejmuje podatników świadczących usługi:

– naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania,

– w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów,

A także zajmujących się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.

Prosimy pamiętać, iż od 1 stycznia 2020 r. sprzedaż już musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej online. Wcześniej konieczne jest:

  • Zakupienie kasy w uprawnionym serwisie kas fiskalnych
  • Złożenie w urzędzie skarbowym Zawiadomienia o rozpoczęciu ewidencjonowania
  • Dokonanie fiskalizacji urządzenia przez uprawniony serwis

 

W zależności od modelu, kasa online może komunikować się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK) za pomocą Internetu stacjonarnego (LAN), Wi-Fi, GSM itp. Wybierając konkretne urządzenie, proszę zwrócić uwagę na jego parametry techniczne pod tym względem.

Przypominamy też o możliwości skorzystania z ulgi na kasę online do 700 zł. Aby zachować do niej prawo, należy pamiętać m.in. o terminowej instalacji urządzenia. Z ulgi mogą Państwo skorzystać nawet wtedy, gdy w przeszłości już dokonane zostało odliczenie na pierwszą kasę z elektroniczną lub papierową kopią paragonu.

W razie pytań nasi księgowi pozostają do dyspozycji.

Twoje biuro rachunkowe

 

Serwisy kas fiskalnych oferują wiele różnych urządzeń, które świetnie sprawdzają się w warsztatach samochodowych, punktach wulkanizacyjnych i stacjach paliw. Kasy online dla mechaników itd. to m.in. Posnet BINGO, Fawag Lite, ale też m.in. Novitus NEXT, Posnet ERGO czy Elzab K10.

 

NIP nabywcy na paragonie fiskalnym warunkiem wystawienia faktury do paragonu!