Czy sprzedaż kawy do ciastek w piekarni to usługa związana z wyżywieniem? A co z drożdżówką w sklepiku szkolnym? Chyba żadna inna branża nie ma tyle wątpliwości co do nowych przepisów co gastronomia. Pytanie – działalność gastronomiczna a kasa online – stało się przedmiotem interpretacji indywidualnych Dyrektora KIS.

Przedsiębiorcy świadczący usługi związane z wyżywieniem w stacjonarnych placówkach gastronomicznych – zarówno przez cały rok, jak i sezonowo – muszą ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej online od 1 lipca 2020 r. Obowiązek ten wynika wprost z art. 145b ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT.

 

Działalność gastronomiczna a kasa online

W praktyce wśród klientów biur rachunkowych to właśnie podatnicy świadczący usługi gastronomiczne mają najwięcej wątpliwości w zakresie interpretacji nowych przepisów. O ile bowiem mechanik dobrze wie, kiedy świadczy usługi naprawy pojazdów silnikowych, o tyle np. piekarnia serwująca klientom kawę do ciastek już nie ma pewności, czy świadczy usługi związane z wyżywieniem, czy tylko sprzedaje towar.

Jak zatem interpretować nowe przepisy? Kiedy podatnik musi mieć kasę fiskalną online, a kiedy nie? Działalność gastronomiczna a kasa online stała się przedmiotem interpretacji indywidualnych Krajowej Informacji Skarbowej. Rozważano kilka specyficznych przypadków – z odpowiedzi administracji można wyciągnąć ogólne zasady klasyfikacji działalności do placówek świadczących usługi związane z wyżywieniem bądź nie.

 

Interpretacja nowych przepisów

Przede wszystkim musimy zdefiniować dwa terminy:

  • Usługi związane z wyżywieniem
  • Stacjonarną placówkę gastronomiczną

Biuro rachunkowe może pomóc swoim klientom ustalić, czy ich działalność gastronomiczna klasyfikuje się do obowiązkowej wymiany kas fiskalnych na urządzenia online’owe.

 

Usługi związane z wyżywieniem klasyfikują się w dziale 56 PKWiU. Czynności te obejmują zapewnienie pełnego wyżywienia przeznaczonego do konsumpcji bezpośredniej w restauracjach. Nie ma przy tym znaczenia, czy punkt lub lokal gastronomiczny zapewnia swoim klientom miejsca do siedzenia, czy ma szatnię, klimatyzację, sztućce, talerze itp. Najistotniejszą rolę odgrywa fakt, czy serwowane posiłki przeznaczone są do bezpośredniej konsumpcji – bez względu na rodzaj obiektu.

W praktyce oznacza to, iż za podmiot świadczący usługi związane z wyżywieniem uznaje się zarówno restaurację czy bar, jak i budkę z lodami, food-truck, fast-food czy kawiarnię.

 

Placówka gastronomiczna to każdy punkt prowadzący działalność gastronomiczną sezonowo lub całorocznie, np. restauracja, bar, stołówka, lodziarnia, smażalnia, bufet na stadionie, pijalnia itp. Placówka gastronomiczna może być prowadzona samodzielnie lub np. w hotelu, schronisku, wagonie kolejowym, na statku pasażerskim itp. Przy czym fakt, iż obiekt ten się porusza (wagon, statek) nie sprawia, iż placówka przestaje być stacjonarna. Do placówek gastronomicznych nie zaliczamy jedynie ruchomych punktów sprzedaży detalicznej i automatów sprzedażowych.

 

Działalność gastronomiczna a kasa online w interpretacjach

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał za obowiązkowe wprowadzenie kasy online m.in. w następujących indywidualnych przypadkach:

  1. Sklepy, które oprócz sprzedaży pieczywa i artykułów cukierniczych oferują swoim klientom również lody i kawę w papierowych kubkach bądź filiżankach. W jednej z piekarni tej sieci funkcjonuje też bar z burgerami. Jednocześnie podkreślono, iż obowiązek wymiany kasy na online’ową dotyczy wyłącznie sklepów z „funkcją kawiarnianą”. Sklepy z tej sieci, które usług gastronomicznych nie świadczą, nie muszą wymieniać kas. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 listopada 2019 r. nr 0115-KDIT1-1.4012.611.2019.1.AJ).
  2. Sklepik szkolny w liceum ogólnokształcącym oferuje m.in. gotowe wyroby gastronomiczne oraz napoje na zimno i ciepło (drożdżówki, zapiekanki, kanapki, herbatę itp.). Sprzedawane po podgrzaniu, przeznaczone są do natychmiastowej konsumpcji poza punktem sprzedaży. Przygotowywane są na miejscu z gotowych produktów i półproduktów. Zdaniem dyrektora KIS sprzedaż dań jako gotowych i podgrzanych produktów to świadczenie usług związanych z wyżywieniem (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 października 2019 r. nr 0112-KDIL2-2.4012.408.2019.2.MŁ)

 

Czytaj też: Harmonogram wymiany kas fiskalnych w 2020 r.